GenSvar MedSciNet KnowledgeBase Solutions  
Länkar: Secure Site. Click to verify!
Skriv ut sidaSkriv ut sida          
Startsida              
Introduktion         
För nybörjare       
Ansvariga experter
Kontakta GenSvar 
Intressanta länkar 
Utbildning             
Översiktskapitel     
Medfödda sjukdomar
Förvärvade sjukdomar
Gener            
Genetikavdelningar
Frågor & Svar
Sök GenSvar           
Lab admin

Kliniker som erbjuder genetiska laboratorieanalyser och genetisk vägledning

Karolinska, Kliniskt genetiska avdelningen
Stockholm

Adress: Kliniskt genetiska avdelningen Karolinska Universitetssjukhuset 171 76 Stockholm

Verksamhetsansvarig: Prof Magnus Nordenskjöld

Kontakt I: Med Dr Kristina Lagerstedt Robinson
e-post: Kristina.Lagerstedt@ki.se | tel: 08 5177 0444 | fax: 08 32 77 34

Kontakt II: Doc Helena Malmgren
e-post: Helena.Malmgren@ki.se | tel: 08 5177 044 | fax: 08 32 77 34

Kontakt III: Prof Magnus Nordenskjöld
e-post: Magnus.Nordenskjold@ki.se | tel: 08 5177 3928 | fax:


Kommentar/Meddelande:
Länk till hemsida
 

Norrlands universitetssjukhus, Klinisk Genetik
Umeå

Adress: Klinisk Genetik, Laboratoriemedicin, NUS, 901 85 Umeå

Verksamhetsansvarig: Magnus Burstedt

Kontakt I: Specialistläkare Magnus Burstedt
e-post: laboratoriemedicin.genetik@vll.se | tel: 090-785 28 00 | fax: 090-12 81 63

Kontakt II: Sjukhusgenetiker irina golovleva
e-post: irina.golovleva@vll.se | tel: 090-785 68 20 | fax: 090-12 81 63

Kontakt III: Sjukhusgenetiker Jenni Jonasson
e-post: jenni.jonasson@vll.se | tel: 090-785 17 81 | fax:


Kommentar/Meddelande:
 

Akademiska, Klinisk genetik
Uppsala

Adress: Klinisk genetik Rudbecklaboratoriet Akademiska sjukhuset 751 85 Uppsala

Verksamhetsansvarig: Maria Sitell

Kontakt I: Doc Marie-Louise Bondeson
e-post: marie.louise.bondeson@akademiska.se | tel: 018-6115939 | fax: 018-554025

Kontakt II: Med Dr Monica Hermanson
e-post: monica.hermansson@akademiska.se | tel: 018-6119749 | fax: 018-554025

Kontakt III: Prof Niklas Dahl
e-post: niklas.dahl@igp.uu.se | tel: 018-6112799 | fax:


Kommentar/Meddelande:
 

SU/Sahlgrenska, Klinisk genetik
Göteborg

Adress: Klinisk Genetik SU/Sahlgrenska 413 45 Göteborg

Verksamhetsansvarig: Anna Öfverholm

Kontakt I: Sjukhusgenetiker Margareta Nordling
e-post: Margareta.Nordling@obgyn.gu.se | tel: 031 3434162 | fax: 031 842160

Kontakt II: Sjukhusgenetiker Lena Samuelsson
e-post: lena.mar.samuelsson@vgregion.se | tel: 031 3434806 | fax: 031 842160

Kontakt III: Sjukhusgenetiker Catarina Darnfors
e-post: Catarina.Darnfors@vgregion.se | tel: 031 3434123 | fax:


Kommentar/Meddelande:
 

Lund, Genetiska kliniken
Lund

Adress: Labmedicin Skåne Genetiska kliniken Sjukhusområdet 221 85 Lund

Verksamhetsansvarig: Maria Soller

Kontakt I: Sjukhusgenetiker Petra Johnels
e-post: petra.johnels@skane.se | tel: 046-173352 | fax: 046-131061

Kontakt II: Sjukhusgenetiker Anna Collin
e-post: anna.collin@skane.se | tel: 046-173311 | fax: 046-131061


Kommentar/Meddelande:
 

Linköping, Klinisk genetik

Adress: Klinisk patologi och klinisk genetik, Diagnostikcentrum, Universitetssjukhuset, 581 85 Linköping

Verksamhetsansvarig: Ann-Charlotte Mengel

Kontakt I: BMA Lena Tudegård
e-post: lena.tudegård@lio.se | tel: 010-1033163 | fax: 010-1031543

Kontakt II: Universitetsöverläkare Cecilia Gunnarsson
e-post: cecilia.gunnarsson@lio.se | tel: 010-1031539 | fax: 010-1031543

Kontakt III: Docent, överläkare Jon Jonasson
e-post: jon.jonasson@lio.se | tel: 010-1031058 | fax:


Kommentar/Meddelande:
 
 
Början Början     
 
© 2014 Kunskapscentrum för ärftliga sjukdomar - GenSvar.
Medicinsk redaktör Magnus Nordenskjöld. Kommentarer till Rula Zain.
© 2014 MedSciNet AB. All rights reserved. Legal Notices.